Nordén och Sandör Svenska Sprint Mästare 2018 - Svenska Triathlonförbundet
Hoppa till sidans innehåll
Foto: Adam Kjellström Gabriel Sandör och Lisa Nordén Svenska Mästare SM Sprint 2018

Nordén och Sandör Svenska Sprint Mästare 2018

2018-07-29 22:59
Hela svenska eliten var på plats för att köra Borås City Triathlon tillika svenskt mästerskap på sprintdistansen (750 m simning-20 km cykling-5 km löpning). Tävlingen är också den tredje deltävlingen av fyra i Svenska Triathloncupen.
  • Uppdaterad: 2018-07-29 22:59

Förhandsfavoriterna Lisa Nordén och Gabriel Sandör, båda Terrible Tuesday Triathlon Club visade båda storform när de tog hem SM-titlarna i överlägsen stil.

Lisa som gjorde en strålande comeback efter ett längre skadeuppehåll på Ironman 70.3 Jönköping där hon vann, gjorde sitt första SM på Sprintdistans sedan 2012.

Lisa fick sällskap av Emma Varga på simningen och starten på cyklingen men efter Emma haft en incident på cykeln fick hon köra hela loppet själv

”Det var superroligt att köra och jag är jättenöjd” säger Lisa som berättar vidare att hon kommer köra en ny sprintdistans redan under Europacupen i Malmö nästa helg

Tvåa på damsidan kom totalledaren i Svenska Triathloncupen Emma Varga, Terrible Tueday Triathlon Club och trea var Jenny Nilsson, Dalregementets IF.

Gabriel Sandör har haft en riktigt bra säsong hittills i år med en tredjeplats på Europacupen i Polen som höjdpunkt.

”Jag är jättenöjd. Jag fick en trög start på simningen men kom sedan upp i klunga ut på cyklingen. Jag litade på min löpform och höll mig med klungan för att spara krutet så jag kunde rycka snabbt på löpningen” berättar Gabriel.

En stor överraskning var supertalangen Andreas Carlsson, Terrible Tuesday Triathlon Club som blev tvåa bland herrarna men junior-SM guldet. Andreas blev tidigare i somras uttagen till Svenska Olympiska Kommitténs program Talang 2022. Närmast väntar Ungdoms-OS i Buenos Aires för Andreas.

Trea på herrsidan kom Svenska Triathloncupens totalledare i herrklassen, Ludwig Fleetwood, Race & Shine Triathlon Club.

I stafett SM vann Terrible Tuesdays Triathlon Club i överlägsen stil med både ettan och tvåan i herr- respektive damklassen från förmiddagens sprint-SM. Tvåa blev Dalregementets IF och Triathlon Väst lag 1 knep bronset.

Samtliga mästerskapsmedaljörer:

16-17 år USM

  1. Ida Burrows, AXA Sports Club
  2. Ida Tabbert Kalmar RC Triathlon
  3. Alva Paulós, IK Hakarpspojkarna
  1. Hampus Månsson, Väsby SS Triathlon
  2. Oscar Eliasson, Alingsås Triathlon
  3. Simon Lindblom Kalmar RC Triathlon

18-19 år JSM

  1. Frida Nöu Väsby SS Triathlon
  2. Klara Hofe Mattsson, Umeå Simsällskap
  3. Emelie Eriksson, Säters IF Triathlon
  1. Andreas Carlsson, Terrible Tuesday Triathlon Club
  2. Daniel Nöu, Fredrikshof IF CK
  3. Elias Rapp, Västerås Simsällskap

Senior 20 år - SM

  1. Lisa Nordén, Terrible Tuesday Triathlon Club
  2. Emma Varga, Terrible Tuesday Triathlon Club
  3. Jenny Nilsson, Dalregementets IF
  1. Gabriel Sandör, errible Tuesday Triathlon Club
  2. Andreas Carlsson, Terrible Tuesday Triathlon Club
  3. Ludwig Fleetwood, Race & Shine Sports Club

SM-stafett:

1. Terrible Tuesday Triathlon Club

Emma Varga
Gabriel Sandör
Lisa Nordén
Anderas Carlsson 

2. Dalregementets IF

Åsa Annerstedt
Joakim Axelsson
Jenny Nilsson
Johan Kramer


3. Triathlon Väst lag 1

My Forsberg
Nicklas Gunnarsson
Camilla Lundgren
Robert Kallin

Riksmästarna 2018

80 år-
George Valvis, Triathlon Syd

70-74 år
Bert Versén, Triathlon Väst

65-69 år
Tauno Koskinen, Fagersta Södra

60-64 år
Monica Sjans, Qwarnsvedens IF
Per-Olof Branzell, IK Fyris Triathlon

55-59 år
Cecilia Jertborn, SOK Knallen
Michael Thorén, Motala Triathlon Club

50-54 år
Kerstin Lantz, Skövde Triathlonklubb
Magnus Almén, AXA Sportsclub

45-49 år
Camilla Dahlström, I 2 IF Karlstad
Pierre Schmidt, Umars Sports Club

40-44 år
Veronica Andersson, 3City Triathlon
Roger Sjöström, Ronneby Simsällskap 

35-39 år
Anna Johansson, IK NocOut.se
Jonas Lerneteg Stockholm City Triathlon

14-15 år (inget mästerskap, men del av Svenska Triathloncupen)

  1. Tilda Månsson, Väsby SS Triathlon
  2. Ella Ohlsson, Umeå Simsällskap
  3. Hanna Lundberg, Kalmar RC Triathlon
  1. Albin Augustsson, CSK Ludvika
  2. Albin Rooth, Kalmar RC Triathlon
  3. Paul Frayon, Väsby SS Triathlon


STORT GRATTIS!


Länk till samtliga resultat hittar du här:

 

Skribent: Emma Igelström
Epost: Adressen Gömd

 

 Huvudpartners












 





 

 

 



Samarbetspartner

 







Arrangörer

 

Postadress:
Svenska Triathlonförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Besöksadress:
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031-726 61 86
E-post: This is a mailto link

Se all info